Kupte mu k Vánocům dalekohled

Vybrat dárek pod stromeček dospělému „chlapovi“ bývá rok od roku těžší. Všechno už má a s ničím vám neporadí. Překvapte svého manžela, přítele, syna, švagra nebo kamaráda kvalitním dalekohledem.  My vám poradíme, jak ho snadno vybrat.

1. Proč dalekohled?

Ať jsou vaše oči mladé a zrak ostrý, nebo už musíte nosit brýle, vždy se najde něco krásného a zajímavého mimo váš dohled. Vzdálené pohoří na výletě, zvěř skrytá v lese nebo detaily kamenného chrliče na vysoké gotické věži. Navíc každý muž je bez ohledu na svůj věk hravý chlapec a dalekohled v něm vytváří představy exotických cest, plachetnic na obzoru nebo lvů číhajících v savaně. Kvalitní dalekohled ho vždy potěší.

2. K čemu ho bude používat?

Dalekohledy se liší podle svého provedení, zvětšení, hmotnosti, rozměrů, relativní světelnosti, designu, povrchové úpravě čoček a mnoha dalších parametrů, ve kterých je pro laika těžké se vyznat. My si to zjednodušíme. Základem je to, k čemu bude dalekohled sloužit.

a) Turistka

Předpokládáme, že se dalekohled bude nosit na výletech. Proto by měl mít rozumnou hmotnost a pokud možno kompaktní rozměry. Zároveň by měl poskytovat kvalitní obraz za běžných světelných podmínek při pozorování „z ruky“ a být odolný proti povětrnostním vlivům obvyklým na turistické procházce. 

Základní volbou je „dvojoký“ binokulární dalekohled. Oproti „jednookému“ monokulárnímu dalekohledu poskytuje plastický obraz, má dostatečné zvětšení, široký zorný úhel a kompaktní rozměry. Můžeme vám doporučit např. tyto modely:

Fomei 8x42 DCF Beater FMC

Voděodolný dalekohled se zvětšením 8x, kompaktními rozměry a hmotností 665 g.

Fomei 10x42 DCF Leader PRO ED FMC

Vodotěsný, pogumovaný dalekohled z magnesia, 10x zvětšení, optika z ED skla.

Fomei 8-20x50 Leader RZ Zoom SMC

Proměnlivé zvětšení 8–20x, pogumované tělo, optické sklo BK7 pro zhoršené světelné podmínky, snadné ostření i v rukavicích.

b) Myslivost a lov

Lovci a myslivci potřebují dalekohledy s výbornou světelností, protože je používají i za šera nebo v noci. Proto mají větší průměr čoček než turistické a tím i větší rozměry a hmotnost. Bývají též vyrobeny z kvalitnějších optických materiálůnáročnější povrchovou úpravou a jsou proto obvykle dražší, než turistické. Můžete zvolit například:

Fomei 7x50 Leader RWP "Night Vision" SMC

7x zvětšení, čočky s průměrem 50 mm pro pozorování za šera a v noci. Plněný suchým dusíkem proti orosení. Vícenásobná antireflexní vrstva SMC.

Fomei 8x56 Foreman DCF HTC/DEC

8x zvětšení, velký průměr objektivu 56 mm, povrchové úpravy skel HTC a DEC pro vysokou ostrost za zbytkového světla. Plněný dusíkem, nárazuvzdorný, voděodolný.

Fomei 10x52 Foreman PRO XLD

Špičkový lovecký dalekohled. 10x zvětšení, průměr čoček 52 mm. Antireflexní vrstvy HTC a DEC pro 90% propustnost světla. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost.

c) Další použití

Chcete obdarovat jachtaře? Zvolte řadu Fomei Mariner ve výrazném žlutém provedení. Je pro vás důležitý design a exkluzivita? Je tu pro vás Fomei Diplomat. Chcete pozorovat s velkým zvětšením z fixního stanoviště nebo je váš „chlap“ střelec? Monokulár Fomei Spotting Scope je pro něj ideální volba.

3. A hlavně kvalita

Na trhu je velké množství levných dalekohledů s pochybnými vlastnostmi. Ty přináší jen potíže a zklamání. Ať už vybíráte dalekohled pro turistiku, myslivost nebo jiný účel, vždy zvolte kvalitní výrobek, například české značky Fomei s více než 25 lety zkušeností.

Pokud vybíráte pro někoho dalekohled jako dárek k Vánocům a nejste si úplně jisti svou volbou, přečtěte si články na našem blogu nebo se nám ozvěte. Rádi vám poradíme. Prodáváme dalekohledy už od roku 1991.

Přejeme vám krásné Vánoce.