Coating čoček odlišuje kvalitní dalekohledy

Pro výběr dalekohledu existuje celé řada kritérií. Od zvětšení a průměru objektivu přes zorné pole až po rozměry nebo hmotnost. Podrobnosti najdete v našem článku Popis technických parametrů dalekohledů.

Dnes se zaměříme na jeden z nich, povrchovou úpravu čoček neboli coating. Kvalita povrchové úpravy optických prvků dalekohledů znamená často zásadní rozdíl mezi průměrnými a výborným dalekohledem.

Když sklo nestačí

Optické čočky i hranoly dalekohledů jsou vyráběny ze skla. Ta mohou mít různou kvalitu podle jejich složení a technologického postupu výroby. Špičkou jsou například ED skla zaručující ostrý obraz ve zhoršených světelných podmínkách. Najdete je třeba v dalekohledech Fomei Leader - konkrétně v modelech s označením Leader PRO ED.

Sklo, jakkoliv kvalitní, má ale vždy vlastnosti pro kvalitu dalekohledů nežádoucí. Proto se na povrch optických prvků nanáší tenká průhledná vrstva, která některé tyto nežádoucí vlastnosti potlačuje.

Zda je váš dalekohled vybaven nějakým druhem povrchové ochrany, většinou poznáte podle modrých, červených nebo zelených odlesků při pozorování objektivu z různých úhlů.

Druhy coatingu

Jednotlivé druhy povrchové úpravy vylepšují různé nedostatky „nahých“ čoček.

Antireflexní vlastnosti

Ačkoliv jsou čočky a hranoly v dalekohledu vysoce průhledné, část světla se vždy na jejich povrchu odrazí zpět. U každé z nich se může jednat až o 5 %. Tím se zmenšuje množství světla, které je k dispozici uživateli, až o 35 %. Opakované odrazy mezi jednotlivými optickými prvky dalekohledu vytváří ve sledovaném obraze různé nežádoucí odlesky a například při lovu nebo ve vojenském použití může záblesk světla od objektivu dalekohledu prozradit přítomnost pozorovatele.

Povrchová vrstva nazvaná v angličtině AR (Anti-Reflective Coating) nebo AG (Anti-Glare Coating) může být jednoduchá FC (Fully Coated), až sedmivrstvá MC (Multicoated) pro různé vlnové délky světla nebo mít dokonce více vrstev s různými příměsemi SMC/FMC (Super Multi Coated/Fully Multi Coated).

Úprava HTC/DEC  zajišťuje až o 10 % menší odraz světla od povrchu čoček a hranolů, což znamená, že více než 90 % světla propustí skrz optiku.

Ochrana proti poškrábání

Ani skleněné objektivy nejsou zcela odolné proti poškrábání. V angličtině se označuje jako Scratch-Resistant Coating. Jde o potažení povrchu skla tvrdou vrstvou, které omezuje jeho poškrábání, ale nemůže mu zamezit na 100 %. V optické praxi se s touto ochranou setkáváme velmi často u brýlí.

Ochrana proti zamlžení a zarosení

Pokud se svým dalekohledem přecházíte ze studeného do teplého prostředí, mohou se vnější povrchy jeho čoček orosit. Jako obrana slouží Anti-Fog Coating nebo Water-Repellant Coating. Tato vrstva odpuzuje kapičky vody a dalekohled se tak i lépe chrání od nečistot.

Kromě vnějšího zarosení dalekohledu může dojít i ke vnitřnímu, a to při náhlém snížení teploty. Z tohoto důvodu jsou kvalitní dalekohledy plněné suchým dusíkem. Taková úprava dalekohledu pak zajišťuje zároveň jeho voděodolnost.

Červený povrch čoček

Někteří méně kvalitní výrobci aplikují na své dalekohledy povrchovou úpravu omezující průchod červené složky spektra zvanou Ruby Coating. Vyhněte se jim. Obvykle je důvodem hlavně snaha vylepšit špatnou kvalitu optiky. A i kdyby se jednalo o kvalitní dalekohled, výhody této úpravy jsou velmi omezené.

Pokud si vybíráte nový dalekohled a nejste si úplně jisti svou volbou, přečtěte si články na našem blogu nebo se nám ozvěte. Rádi vám poradíme.