Cestujeme s dalekohledem: 6 nej mezi rozhlednami

Udělejte si výlet s rodinou, nebo vyrazte jen tak sami. Vystoupejte do výšin, nadechněte se a nechte na sebe působit rozlehlé kraje, které se rozprostírají do dálek. Není ta země česká nádherná?

Abyste ještě více ocenili její půvab, noste s sebou na rozhledny dalekohled. Spatříte tak naši krajinu z úplně jiné perspektivy, a více oceníte její rozmanitost.

Vyrazit můžete až na 400 rozhleden

Rozhledny patří mezi nejatraktivnější turistické cíle v České republice. Můžeme se pyšnit až 400 rozhlednami, což je na tak malou zemi obdivuhodné číslo. Byla by škoda některé z nich nenavštívit, co říkáte?

Podívejte se proto na nejstarší, nejvyšší i nejnižší rozhledny, popadněte dalekohled a hurá na výlet!

Nejstarší rozhledna v ČR

Nejstarší rozhlednou je Minaret u Lednice z roku 1802. Pokud by však byla zpřístupněna ruina rozhledny v Uherčicích, stala by se právě ta nejstarší rozhlednou, jelikož vznikla už o rok dříve.

Minaret je zároveň jediný svého typu v naší zemi, jelikož se jedná o stavbu typickou pro islámské země. Nechal jej postavit Alois I. z Lichtenštejna, pravděpodobně na truc církvi, která mu nepovolila postavit další kostel.

Minaret-Lednice

Nejmladší rozhledny

V roce 2017 vzniklo hned několik nových rozhleden, které navyšují už tak vysoký počet těchto staveb v ČR. Patří mezi ně například vyhlídková věž Milada na Lichnici, Stezka korunami stromů v Janských Lázních s nevšední spirálovou rozhlednou. Pak je tu další rozhledna Milada na kopci Krchov u Předního Chlumu. Od září 2017 je v provozu také nová rozhledna Kosice nedaleko Chlumce nad Cidlinou.

Tyto rozhledny jste ještě určitě všechny nenavštívili. Takže už si můžete plánovat další výlety.

Nejvyšší rozhledna

Nejvyšší rozhlednou je bezkonkurenčně vyhlídková plošina Žižkovského vysílače v Praze ve výšce 91 metrů s celkovou výškou vysílače 216 m.

Mohli bychom ji nazvat také nejkontroverznější rozhlednou, a to hned z několika důvodů. Negativní ohlasy se ozývají proto, že byl kvůli ní zničen Starý olšanský židovský hřbitov, na jehož místě stojí. Ale také proto, že její futuristický vzhled není pro mnohé zrovna líbivý. Zahraniční server VirtualTourist.com ji dokonce označil za druhou nejošklivější stavbu na světě.

Už jen proto za návštěvu stojí, co myslíte?

Zizkovsky-vysilac

NEJNIŽŠÍ ROZHLEDNy

Aby byla rozhledna rozhlednou, musí mít alespoň čtyři metry. Takto vysokých je hned několik českých rozhleden. Patří sem například rozhledna Semenec u Týna nad Vltavou, vyhlídková věž Réna u Ivančic či dřevěný Granátník na svahu kopce Granátník pod Kletí u Českého Krumlova.

Nejvíce schodů

Při výšlapu, na kterou rozhlednu se nejvíce zapotíte? Na tu nejvyšší, Žižkovskou věž, se jezdí výtahem. Takže tam vás žádný zápřah nečeká. Za to ta nejstarší česká rozhledna vám dá zabrat. Při výstupu na Minaret se zadýcháte u 302 schodů.

Nejvýše položená

Toto „nej“ drží rozhledna a televizní vysílač Praděd. Vrchol vysílače je dokonce nejvyšším pevným bodem Česka a s nadmořskou výškou mezi 1637 a 1638 metry převyšuje vrchol Sněžky. Stavba stojí v nadmořské výšce 1491 metrů.

Vy se můžete z Pradědu rozhlédnout z nadmořské výšky 1 563 m, což je po Sněžce druhé nejvyšší výhledové místo v zemi. Když budete mít štěstí na počasí a při ruce dalekohled, dohlédnete až do Vysokých Tater. 

Praded

Dalekohledy s sebou!

Na výlety, ať už na rozhlednu nebo kamkoli jinam, se vyplatí kromě svačiny přibalit také turistický dalekohled. Dodáme vám ho v obalu a s popruhem na krk, takže vám nebude nijak překážet a nemusíte mít strach, že by se poničil.

Naše turistické dalekohledy jsou velmi kvalitní a disponují celoskleněnou optikou, která vám zaručí dokonalý obraz a vysoké přiblížení. Jsou rovněž pogumované, voděodolné a prachuvzdorné, a tak budou bezpečně chráněné při převozu i používání v nepříznivém počasí.