5 originálních tipů na výlety s dalekohledem

Výlety plánujeme především proto, že chceme něco krásného vidět. Nádherná panoramata se nám zapisují do srdce i mysli. Když se kocháme obzvláště vzácným výhledem, pociťujeme výjimečnost okamžiku.

Jak by řekl doktor Skružný ze slavného filmu Vesničko má středisková: „Každou takovou chvíli by si měl člověk pamatovat a schovat si ji na horší časy. To je potom takovej vohřejváček na zimu.“

Souhlasíte?

Vezměte si dalekohled a kochejte se

Kde uvidíte ony vzácné výhledy? Vyzkoušejte naše originální tipy na výlety a kouzelné výhledy. Spokojení budou milovníci přírody i ti, kteří dávají přednost historii či technickým památkám.

Abyste si to užili ještě víc, přibalte si s sebou dalekohled. Ideálně kvalitní, s celoskleněnou optikou, který zaručuje vynikající obraz a dokonalé přiblížení. Jedině takový dalekohled zintenzivní každý zážitek a uvidíte s ním i to, co by vám jinak uniklo.

1. Máte rádi historické památky? Vyrazte ke kyvadlu na pražskou Letnou

Krásných pohledů na Prahu je celá řada, ovšem Letenské sady patří mezi naše oblíbence. Toto místo zcela změnilo svoji tvář poté, co z něj byl odstraněn obludný Stalinův pomník. Nyní ho zdobí svěží dílo sochaře Vratislava Nováka nazvané Stroj času, jemuž ovšem Pražané neřeknou jinak než kyvadlo nebo metronom.

Žije to tu mládím – lidé zde sportují, tančí, zní tady hudba. A výhled? Nezapomenutelný! Strategická poloha tohoto místa nad nábřežím Edvarda Beneše umožňuje vidět všechny významné pražské mosty. A Staré město máte před sebou jako na dlani.

2. Chcete vidět úžasnou faunu? Hurá do Podyjí

Pohled na neobyčejné druhy ptactva fascinuje nejen ornitology. Vyrazte směrem na Znojemsko a nezapomeňte doma dalekohled. Zde totiž najdete bez nadsázky ptačí království, které musíte vidět!

V národním parku Podyjí a jeho okolí můžete spatřit hnízdící jespáky, vodouše, vlhy nebo bekasiny. Tyto druhy milují zdejší rybníky a vodní nádrže. Kromě nich ale spatříte i jiné zajímavé opeřence. Asi největší vzácností je drop velký, více než metr velký pták, který si oblíbil oblast kolem Skalice.

3. Co takhle vylézt na skálu? Doporučujeme Ořešník v Jizerských horách

Prachovské skály zná každý, ale slyšeli jste už o skalní vyhlídce na Ořešníku? Severní strana Jizerských hor nabízí řadu fascinujících skalních vyhlídek, mezi kterými je tato asi nejvíce dechberoucí.

Ořešník je ostrý žulový hrot, a na jeho vrcholu ční majestátní kříž. Exponovaný výstup usnadňují tesané schody a zábradlí. Pohled z něj opravdu stojí za to.

4. Milujete hory? Udělejte si výlet na Velký Javor na Šumavu

Z žádného místa v České republice nedohlédnete tak snadno až do dalekých Alp jako odtud. U 1 456 metrů vysokého Velkého Javoru situaci usnadňuje fakt, že vrcholová část vystupuje nad hranici lesa. Stačí jen trochu jasné počasí a bez potíží zahlédnete proslulé rakouské velikány Dachstein i Totes Gebirge, známé též jako Mrtvé hory.

S dalekohledem snadno rozeznáte jednotlivé vrcholy. Kruhový výhled z Velkého Javoru ale umožňuje pozorovat i naše hory. Pěkně jsou vidět například Čerchov, Pancíř nebo Boubín.

5. Fandíte technickým památkám? Podívejte se do Dolní oblasti Vítkovic

Vítkovická Vysoká pec číslo 1 poskytuje výhled, který je unikátní i v celosvětovém měřítku. Kolem dokola ze sedmdesátimetrové výšky zahlédnete industriální velikány, pamětníky rušných časů intenzivní těžby uhlí.

Ačkoliv oheň v pecích už dávno vyhasl, toto místo žije i nadále. Navštěvují ho tisíce návštěvníků, přičemž vůbec nejvíce se jich na vyhlídce vystřídá v půlce července, kdy v tomto ocelovém městě probíhá známý hudební festival Colours of Ostrava.

Užijte si to!