Jak vybrat dalekohled

Dalekohledy vybírejte vždy s rozvahou. V první řadě je třeba si rozmyslet, k jakému účelu budete dalekohled používat. Důležitá je také samotná velikost a váha dalekohledu. Menší dalekohledy jsou ideální pro turistiku, robustní dalekohledy pak dobře poslouží k mysliveckým účelům.

U dalekohledů je poměrně zásadní parametr přiblížení. Je to první číslo, které je zobrazené u každého dalekohledu. Dalekohledy s označením 7x50 přibližují sedminásobně, dalekohledy s parametrem 10x50 pak desetinásobně. Vždy platí: čím větší je přiblížení, tím klesá komfort pozorování. S větším přiblížení se především snižuje stabilita obrazu (pokud použijete dalekohled bez stativu) a zužuje se zorné pole. Vidíte tak při větším zvětšení menší výseč obrazu, což není vhodné např. při pozorování pohybujících se objektů. A v neposlední řadě klesá s větším přiblížením také samotná světelnost dalekohledu. Ta je pak důležitá při pozorování za zhoršených světelných podmínek. Nejdůležitější je však pro optický výkon samotná kvalita optické soustavy a počet antireflexních vrstev. Pokud vás zajímá více technických informací, připravili jsme pro vás přehled všech důležitých technických parametrů dalekohledů.

Druhé číslo v parametru dalekohledu představuje průměr předního objektivu v mm a v podstatě definuje samotnou velikost dalekohledu. Dalekohled s parametrem 10x50 má tedy průměr předního objektivu 5cm, řadí se tedy k dalekohledům standardní velikosti. Menší přenosné dalekohledy mají pak parametr např. 10x26, kde průměr předního objektivu je pouze 2,6cm. Takový dalekohled je pak lehký, skladný, ale zároveň má menší optickou výkonnost.

Turistické dalekohledy naleznete např. v kategoriích: Beater, Leader R, Leader, Bird, Terra

Myslivecké a lovecké dalekohledy v kategoriích: Leader, Leader R, Foreman