Kam za výhledy v Brně a okolí

Rozhodli jsme se postupně zmapovat a doporučit zajímavé vyhlídky po celé České republice. Budeme rádi, pokud nám pomůžete a svůj tip na zajímavou vyhlídku pošlete na náš e-mail nebo sociální sítě.

Tentokrát jsme se zaměřili na rozhledny a místa s krásným výhledem v Jihomoravském kraji. Kam se vyplatí zajít?

rozhledna Vladimíra Menšíka

Rozhledna Vladimíra Menšíka

Rozhledna v Ivančicích nese jméno herce Vladimíra Menšíka a stojí na místě, kde původně stála jedna z nejstarších rozhleden na jižní Moravě. Základní kámen rozhledny byl položen roku 2001, o 5 let později byla dokončena a pro veřejnost zpřístupněna v roce 2007.

Moderní, dřevěná stavba je vysoká 22 metrů a je celoročně přístupná (v případě dobrého počasí) o víkendech a ve svátky, od  listopadu do března jen v neděli za poplatek 10 Kč.

Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po dřevěných schodech, uvnitř rozhledny naleznete fotky a informace ze života Vladimíra Menšíka.

Z plošiny je hezký výhled na Bílé Karpaty, Pavlovské vrchy a když je opravdu hezky, tak i na Alpy (ale to jen výjimečně a spíše v zimě).

Před rozhlednou je dřevěné posezení, ale občerstvení u ní nenajdete, proto na to pamatujte a vezměte si vlastní.

 

akátová věž

Akátová věž

Rozhlednu najdete na kopci Výhon u Židlochovic. Je dřevěná, 18 m vysoká - samotná vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 14,5 m. Rozhledna je přístupná po celý rok.

Z rozhledny je kruhový výhled na Židlochovice, Rajhrad, Brno, Pálavu, ale i do Rakouska. Za příznivého počasí uvidíte i Alpy.

 

rozhledna-Babylon

Rozhledna Babylon

Ocelová stavba u Kozárova, původně postavena jako vysílač mobilního signálu. Najdete ji na kopci Babylon kousek od Kozárova. Vstup se platí.

Výhled je z ní opravdu nádherný na celé široké okolí, Pavlovské vrchy, ale třeba i Hrubý a Nízký Jeseník.

 

rozhledna Bukovanský mlýn

Bukovanský mlýn

Jedinečná rozhledna vznikla jako splnění klukovského snu. Rozhledna v podobně větrného mlýna byla postavena v roce 2004. Přijít můžete celoročně, platí se drobný poplatek.

Výhled tu budete mít úžasný na Chřiby a Bílé Karpaty.

 

Minaret Lednice

Minaret v Lednici

Lednický minaret si při své cestě na jižní Moravu nenechte ujít. Stavba se nachází v romantickém zámeckém parku, samotná rozhledna je 62 metrů vysoká.

Je to nejstarší dochovaná rozhledna na našem území a také jediný minaret v České republice.

Jaké jsou rozhledny v Brně

Rozhledna Komec

Jedná se o komín bývalé kotelny. A teď na něj po točitých schodech můžete vylézt, abyste se z 20m výšky rozhlédli na rovinatou krajinu Brna.

rozhledna-Komec-Brno

 

Špilberk

Vyhlídka z hradu Špilberk

Špilberk je dominanta Brna. Jedná se původně o sídlo Přemyslovců, později se stal věznicí. Nejslavnějším vězněm zde byl pravděpodobně loupežník Babinský.

Rozhledna je přístupná celoročně, je zpoplatněná a prohlédnete si z výšky celé město.

Další vyhlídky, které můžete potkat při toulkách po jižní Moravě:

  • Alexandrova rozhledna - kamenná věž na vrchu Špičák, její historie sahá až do konce 19.století
  • Anička - menší dřevěná stavba v okrese Znojmo, kousek od Moravských Budějovic.
  • Bratčická rozhledna - celoročně přístupná vyhlídka mezi Bratčicemi a Syrovicemi. Jedná se o cihlový vodojem zpřístupněný turistům v roce 2003.
  • Burianova rozhledna - se nachází nad obcí Rudka na kopci jménem Milenka (580 m). Vybudovaná byla v roce 1928 starostou Františkem Burianem.
  • Drahy - tato rozhledna leží jižně od obce Javorník. Je volně přístupná po celý rok.
  • Rozhledna Hustopeče - leží u stejného města v mandloňovém sadu, který je krásný když kvete. Výhled budete mít nejen na slovenské Malé Karpaty, ale při dobrých podmínkách i na Alpy.
  • Věž Podvrší - telekomunikační vysílač na zalesněné hoře Podvrší kousek od obce Veselice.

 

Líbí se vám nějaká vyhlídka nejen na jižní Moravě? Napište nám o ní, nebo pošlete fotku z vašeho výletu. Děkujeme.